Znaki, że w organizmie jest za dużo żelaza. Tak ciało woła o pomoc (2024)

Znaki, że w organizmie jest za dużo żelaza. Tak ciało woła o pomoc (1)

Autor

Karolina Gomoła

4 min czytania

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Świadoma suplementacja jest na wagę złota, ponieważ ciało nie lubi zarówno niedoborów, jak i nadmiarów poszczególnych składników. Jedną z substancji, które należy kontrolować w badaniach profilaktycznych, jest żelazo. Nadmiar żelaza może przynieść organizmowi wiele przykrych objawów. Sprawdź, czy nie dotyczą cię niektóre z nich.

Znaki, że w organizmie jest za dużo żelaza. Tak ciało woła o pomoc (2)

Znaki, że w organizmie jest za dużo żelaza. Tak ciało woła o pomoc | Nenad Cavoski / Shutterstock

  1. Nadmiar żelaza w organizmie może objawiać się m.in. zmianami na twarzy, włosach i paznokciach
  2. Nagromadzenie żelaza w trzustce może doprowadzić do zniszczenia komórek produkujących insulinę
  3. Zwróć uwagę na takie objawy jak spadek libido, powiększenie wątroby oraz duszność po wysiłku fizycznym
  4. Chcesz skontaktować się z autorką? Napisz: karolina.gomola@medonet.pl
  5. Zrób TEST i sprawdź, czy dobrze dbasz o zdrowie
  6. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Niektóre objawy nadmiaru żelaza są widoczne natychmiast

Nierzadko zdarza się, że nadmiar żelaza jest widoczny na pierwszy rzut oka. U osób, które mają za dużo tego składnika w organizmie, może pojawić się szarawy odcień skóry, zwłaszcza na odsłoniętych obszarach (takich jak twarz, szyja, przedramiona). Utrata kontroli nad suplementacją może również powodować pogorszenie kondycji włosów — mają one wówczas tendencję do przedwczesnego siwienia i wypadania, często tracąc połysk. Paznokcie stają się łamliwe i podatne na deformacje. Skóra staje się bardziej sucha, a w kącikach ust mogą pojawiać się zajady.

Nadmiar żelaza — te objawy utrudniają funkcjonowanie

"Nagromadzenie żelaza w trzustce prowadzi do zniszczenia komórek produkujących insulinę, co w efekcie może doprowadzić do cukrzycy typu 1. Warto pamiętać, że cukrzyca typu 2 powstaje na skutek innego mechanizmu (nieprawidłowego wykorzystania insuliny przez komórki organizmu)" – wyjaśnia dr Michel Lenois, lekarz pierwszego kontaktu, autor książki "Hemochromatoza: kiedy nadmiar żelaza zabija".

UWAGA

Hemochromatoza to choroba, która charakteryzuje się nadmiernym wchłanianiem żelaza w jelicie cienkim, co skutkuje jego nadmiernym magazynowaniem zwłaszcza w wątrobie, trzustce, sercu, stawach i przysadce. To prowadzi do uszkodzenia tych narządów. Jednak nadmiar żelaza utrzymujący się przez dłuższy czas nie jest wskazany również u osób, które nie zmagają się z tą jednostką chorobową.

Cukrzyca wywołana hemochromatozą prowadzi do intensywnego pragnienia, zwiększonego oddawania moczu oraz często do utraty wagi. Leczenie cukrzycy typu 1 polega na podawaniu insuliny w celu zastąpienia jej brakującej produkcji.

Kolejnym ze skutków nadmiaru żelaza jest duszność, która może pojawiać się nawet po najmniejszym wysiłku. Gromadzenie się żelaza w mięśniu sercowym może prowadzić także do niewydolności serca, objawiającej się trwałym zmęczeniem (astenia) i dusznością podczas wysiłku. Może także powodować nieregularne bicie serca, z kolei ten problem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu.

  1. Czytaj także: Tak upewnisz się, że twój organizm dobrze wchłania magnez.

U osób z podwyższonym poziomem tego składnika występuje tzw. bolesny ucisk dłoni. "Zaatakowane mogą zostać wszystkie stawy, jednak najczęstszym uszkodzeniem są biodra i dłonie [...] z bólem odczuwanym zazwyczaj w stawach u podstawy pierwszych paliczków palca wskazującego i środkowego (stawy śródręczno-paliczkowe). W przypadku tych same palce pojawia się też ból stawów między dwoma pierwszymi paliczkami" – opisuje dr Michel Lenois. Ból ten pojawia się głównie pod wpływem ucisku, na przykład podczas przywitania się z kimś uciśnięciem dłoni.

Dowiedz się więcej: Jaki jest niebezpiecznie niski poziom żelaza we krwi? Ekspertka wyjaśnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

Nadmiar żelaza wpływa na libido i regularność cyklu miesiączkowego

Nadmiar żelaza może także gromadzić się w przysadce mózgowej, która kontroluje prawie wszystkie inne gruczoły w organizmie. Może to zaburzać ich ogólne funkcjonowanie, wpływając m.in. na tarczycę, ale też np. na jajniki. To sprawia, że posiadając zbyt wysoki poziom żelaza w organizmie, możemy zauważyć skutek w postaci zaburzeń cyklu, a nawet zaniku miesiączki. "U kobiet obserwujemy zanik okresów, a nawet wczesną menopauzę (przed 40. rokiem życia), prowadzącą do łamliwości kości (osteoporozy) z ryzykiem złamań, szczególnie na poziomie kręgów, nadgarstka i biodra" — opisuje lekarz, cytowany przez portal sante.journaldesfemmes.fr.

Nagromadzenie żelaza może znacząco obniżyć wydzielanie testosteronu, głównego męskiego hormonu. To sprawia, że mężczyźni mogą zauważyć problemy z osiągnięciem erekcji, a to w połączeniu z nadmiarem żelaza może przyczynić się do spadku libido.

Warto zrobić badania profilaktyczne, zwłaszcza wątroby. To tam odkłada się nadmiar żelaza

W przypadku nadmiaru żelazo jest magazynowane w dużych ilościach w wątrobie, co można również określić ilościowo za pomocą rezonansu magnetycznego. "Najczęstszą konsekwencją nadmiaru żelaza w wątrobie jest powiększenie wątroby, czyli zwiększenie objętości wątroby. Na ogół umiarkowane, może być izolowane lub towarzyszyć mu nieprawidłowości we krwi, w szczególności zwiększenie aktywności enzymu obecnego w komórkach wątroby zwanego transaminaza ALT" – dodaje lekarz.

  1. Ja również otrzymałam niepokojące wyniki badań wątroby. Sprawdź, jak sobie z tym poradziłam: Brałam popularny suplement na wątrobę. Wynik był zadziwiający.

Najpoważniejszym powikłaniem jest marskość wątroby, która może wystąpić nawet w przypadku osób, które nie nadużywają alkoholu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwoju raka wątroby.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

  • Print Icon
  • Mail Icon

    Rekomendowane dla Ciebie

    • Objawy, że masz ekstremalnie niski poziom wapnia. Ciało aż woła o pomoc Wystąpienia znacznego niedoboru wapnia nie stwierdzimy bez przeprowadzenia odpowiednich badań krwi. Jednak organizm już wcześniej może dawać pewne sygnały, że... Marlena Kostyńska
    • Wszystkiemu winny niski poziom żelaza. Choroba latami nie da o sobie zapomnieć Najnowsze badania wykazują, że zaburzenia w poziomie żelaza we krwi mogą być kluczowym czynnikiem powodującym długotrwałe skutki zakażenia koronawirusem, znanego... Małgorzata Lachowicz-Jachim
    • Dziewięć chorób wypisanych na stopach. Tak ciało woła o pomoc Problemy ze stopami wbrew pozorom nie są jedynie kłopotem estetycznym. Wiele chorób manifestuje w ten sposób swoje pierwsze objawy. Zanim spróbujesz ukryć swoje... Hanna Szczygieł
    • materiał promocyjny Przewlekłe zmęczenie, nadmierne wypadanie włosów? Przyczyną może być niedobór żelaza! A sprawdzałaś żelazo? To często słyszymy, gdy mówimy, że niby nie chorujemy, ale jednak czujemy się osłabione i zmęczone, a kondycja naszych włosów i paznokci...
    • Ten objaw 15 minut po posiłku to znak, że trzustka woła o pomoc Trzustka odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, dlatego ważnym celem człowieka powinno być odpowiednie dbanie o ten gruczoł i natychmiastowa reakcja w... Karolina Gomoła
    • Masz ciągle ochotę na słodycze? Ktoś w twoich jelitach woła o cukier Nagle jesteś ciągle zmęczony, apatyczny, boli cię brzuch, masz wzdęcia i być może nawet przybierasz na wadze? Przyczyna tych dolegliwości leży najpewniej w... Bild
    • Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny? Lekarz tłumaczy Żelazo jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wszelkie wahania jego poziomu mogą być niebezpieczne dla... Lek. Mateusz Lewandowski
    • Co jeść przy niedoborze żelaza? Lista od lekarza Żelazo jest pierwiastkiem, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Czasami jednak może dojść do niedoborów żelaza. Wtedy... Lek. Mateusz Lewandowski
    • Niska ferrytyna a żelazo w normie - co to oznacza? Ekspertka tłumaczy Ferrytyna jest "magazynem" dla żelaza dostarczanego do organizmu. Czy niskie wartości ferrytyny mogą być powodem do niepokoju? Jaki jest związek między niskim... Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny
    • Dziwny objaw, że brakuje ci żelaza. Tak organizm woła o pomoc Żelazo jest jednym z najważniejszych pierwiastków, który wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jego niedobór może prowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji.... Tatiana Naklicka
    Znaki, że w organizmie jest za dużo żelaza. Tak ciało woła o pomoc (2024)

    FAQs

    Jak rozpoznać nadmiar żelaza? ›

    Jakie są objawy nadmiaru żelaza w organizmie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jest to przede wszystkim: spadek masy ciała, zmiana koloru skóry na ziemisty, uciążliwy ból stawów oraz obniżone libido. Często zbyt duża ilość żelaza przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.

    Co boli przy nadmiarze żelaza? ›

    Początkowo nadmiar żelaza objawia się w sposób nieoczywisty: zmęczeniem i osłabieniem organizmu, bólami brzucha, bólami stawów. Jakie są objawy nadmiaru żelaza we krwi, gdy pierwiastka jest już naprawdę dużo? Wtedy może dojść do uszkodzenia narządów, a w konsekwencji m.in.

    Jak pozbyć się nadmiaru żelaza w organizmie? ›

    Z powodu dużej ilości żelaza związanego z hemoglobiną, najprostszą metodą jego usuwania jest wykonywanie upustów krwi 1–2 razy w ciągu tygodnia, w ilości 500 ml pełnej krwi. Faza usuwania nadmiaru żelaza z organizmu zwykle trwa 1–2 lata.

    Czego nie jeść przy wysokim żelazie? ›

    Jakie produkty lepiej wyeliminować? [1]

    Duże ilości czerwonego mięsa (mięso zawiera najłatwiej przyswajalne dla organizmu żelazo). 2. Produkty zawierające tłuszcze zwierzęce (lipidy w połączeniu z żelazem mogą prowadzić do toksycznych reakcji – stresu oksydacyjnego, które niszczą zdrowe komórki).

    Jaki organ odpowiada za żelazo w organizmie? ›

    W pewnej części organizm jest w stanie gromadzić żelazo m.in. w wątrobie w postaci hemosyderyny i ferrytyny. Za zapasy żelaza odpowiadają inne białka przenoszące jony żelaza (transferyna), wychwytujące je (apoferrytyna).

    Jak sprawdzić poziom żelaza w domu? ›

    Diather Test Ferrytyna to domowy test do oznaczania poziomu ferrytyny we krwi pobranej z opuszki palca. Wyrób medyczny przeznaczony jest do wstępnej diagnostyki niedoborów żelaza, które mogą w rezultacie prowadzić do niedokrwistości. Test pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku w czasie 5 minut od wykonania.

    Czy żelazo szkodzi na wątrobę? ›

    Zbyt duża ilość żelaza przyczynia się do uszkodzenia trzustki i wątroby, a w dalszej perspektywie prowadzi do rozwoju cukrzycy i marskości wątroby.

    Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny? ›

    umiarkowaną – Hb 8–9.9 g/dl, ciężką – Hb 6.5–7.9 g/dl, zagrażającą życiu – Hb <6.5 g/dl.

    Jakie są skutki uboczne przyjmowania żelaza? ›

    Często pojawiają się bóle brzycha, uczucie pełnego żołądka, nudności, zaparcia, biegunka, ciemne zabarwienie stolca. Niezbyt często w trakcie terapii występują: ból i dyskomfort w nadbrzuszu, ostre zapalenie żołądka, wymioty, nieprawidłowe stolce, obrzęk gardła (krtani), świąd, czerwona wysypka.

    Co na zbicie żelaza? ›

    Co to jest lek EXJADE

    lek stosowany w celu usunięcia nadmiaru żelaza (zwanego także obciążeniem żelazem) z organizmu. Lek EXJADE wychwytuje i usuwa nadmiar żelaza, które jest następnie wydalane głównie z kałem.

    Co najbardziej wypłukuje żelazo z organizmu? ›

    Istotnie odpowiedzialne za to, co wypłukuje żelazo, są używki, zwłaszcza kawa, herbata oraz alkohol. Kawa i herbata zawierają bowiem składniki, które zakłócają adsorpcję pierwiastka z pożywienia. Ich picie nie działa niekorzystnie, o ile odbywa się pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie.

    Czego nie lubi żelazo? ›

    Pokarmy bogate w wapń

    Wapń może upośledzać wchłaniania żelaza z posiłku, sprawiając, że nawet do 60 proc. żelaza nie zostanie przyswojonego.

    Co się dzieje gdy jest za dużo żelaza w organizmie? ›

    Symptomami, które powinny zwrócić naszą uwagę, są m.in.: przewlekłe zmęczenie, trudności w wysypianiu się, senność w ciągu dnia, powtarzające się stany podgorączkowe lub nawracająca gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), wypadanie włosów, sucha skóra, rozdwajanie się paznokci, bóle stawowe.

    W jakich owocach nie ma żelaza? ›

    Jakie owoce jeść na anemię?
    • czarne porzeczki (zawierają 150-300 mg witaminy C/100g produktu)
    • truska*wki (46-90 mg/100g)
    • kiwi (84 mg/100g)
    • grejpfruty (30-70 mg/ 100g.
    • cytryny (40-60 mg/100g).
    Jan 25, 2022

    Czy alkohol podnosi poziom żelaza we krwi? ›

    Spożywanie alkoholu wiąże się z zaburzeniem metabolizmu żelaza. U pacjentów z alkoholową chorobą wątroby stwierdza się często zwiększoną zawartość żelaza w wątrobie, będącą skutkiem zwiększonej absorpcji żelaza w dwunastnicy.

    Jak sprawdzić ilość żelaza we krwi? ›

    Badanie poziomu żelaza we krwi polega na pobraniu krwi – zwykle z żyły łokciowej. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do badania, nie musi też być ono wykonywane na czczo. Przed przystąpieniem do badania warto wypić szklankę wody.

    Jaki poziom żelaza jest niepokojący? ›

    umiarkowaną – Hb 8–9.9 g/dl, ciężką – Hb 6.5–7.9 g/dl, zagrażającą życiu – Hb <6.5 g/dl.

    Czy nadmiar żelaza powoduje bezsenność? ›

    Oprócz tego mogą wystąpić zaburzenia funkcji poznawczych (czyli tzw. zmęczenie psychiczne), kłopoty ze snem, ból, zaburzenia układu autonomicznego i inne symptomy nasilające się po wysiłku [1].

    References

    Top Articles
    Latest Posts
    Article information

    Author: Madonna Wisozk

    Last Updated:

    Views: 6088

    Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

    Reviews: 83% of readers found this page helpful

    Author information

    Name: Madonna Wisozk

    Birthday: 2001-02-23

    Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

    Phone: +6742282696652

    Job: Customer Banking Liaison

    Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

    Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.