Grzybica paznokci po hybrydzie. Jak wygląda i jak się pozbyć? (2024)

SPIS TREŚCI

  • Higiena przy manicure hybrydowym
  • Grzybica paznokci po hybrydzie – objawy
  • Grzybica paznokci po hybrydzie – przyczyny
  • Grzybica paznokci po hybrydzie – leczenie
  • Konsekwencje nieleczonej grzybicy paznokci po hybrydzie
  • Grzybica paznokci po hybrydzie – profilaktyka

Higiena przy manicure hybrydowym

Choć manicure hybrydowy jest bardzo popularny i korzysta z niego coraz więcej kobiet, należy pamiętać, że warunkiem koniecznym do jego wykonania jest zdrowa płytka. Nie należy wykonywać hybrydy w momencie, gdy u kobiety występuje reakcja alergiczna na substancje chemiczne zawarte w lakierze.

Ogromne znaczenie ma również odpowiedni poziom higieny w czasie wykonywania hybrydy. Jeżeli stylistka nie przeprowadzi prawidłowo sterylizacji narzędzi, może się to wiązać z powikłaniem, czyli rozwojem grzybicy paznokci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Grzybica paznokci po hybrydzie – objawy

Objawy grzybicy na paznokciach po hybrydzie nie będą widoczne od razu na wszystkich paznokciach. Najczęściej zmiany pojawiają się na jednym z paznokci. Początkowo są to jedynie zmiany koloru płytki paznokcia, która staje się żółta, zielona, a czasami nawet czarna. Zmianie koloru mogą również towarzyszyć różne odkształcenia płytki. Ostateczna diagnoza może być oparta jedynie na badaniu mykologicznym. Wówczas możliwe jest dopasowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ponadto do najczęstszych objawów grzybicy po nałożeniu hybrydy należą:

  1. rozwarstwienie płytki paznokcia;
  2. zmatowienie płytki paznokcia;
  3. kruszenie płytki paznokcia;
  4. łamliwość płytki paznokcia;
  5. dolegliwości bólowe.

Sprawdź: Preparaty na grzybicę paznokci — skład, skuteczność. Jak leczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci po hybrydzie – przyczyny

Główną przyczyną grzybicy paznokci jest brak zachowania prawidłowego poziomu higieny w czasie nakładania hybrydy. Co ważne dotyczy to nie tylko nakładania lakieru hybrydowego, ale też jego zdejmowania czy utwardzania. Istotna będzie również sterylizacja przyrządów wykorzystywanych w czasie nakładania hybrydy, a także dezynfekcja dłoni stylistki. Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego powinna ona zawsze mieć założone rękawiczki.

Przyczyny grzybicy paznokci po hybrydzie – uszkodzenia i uczulenia

Hybryda sama w sobie nie uczula, bowiem uczulają opary i składniki lakierów. Ponadto, jeżeli hybrydę nakłada się w nieprawidłowy sposób, czyli jeżeli ma kontakt ze skórkami, wówczas faktycznie może pojawić się uczulenie. Co ważne uczulenie nie musi pojawić się od razu, przy pierwszym nałożeniu hybrydy. Objawy te należy leczyć, gdyż mogą zapoczątkować one różne choroby paznokci, np. grzybicę.

Jakie są objawy grzybicy paznokci po hybrydzie? Głównym objawem jest świąd i uczucie pieczenia, obejmujące zarówno same paznokcie, jak i skórki wokół nich. Jest to jasny sygnał, że hybrydę należy jak najszybciej ściągnąć. Co ważne ściągnięcie hybrydy powinno zostać wykonane w salonie kosmetycznym i nie warto robić tego w warunkach domowych, o ile nie posiadamy doświadczenia, sprzętu i odpowiednio przygotowanego miejsca w domu.

Do tego celu konieczny jest specjalistyczny sprzęt, aby nie uszkodzić płytki paznokcia. Niestety jeżeli chcemy zrobić to samodzielnie w domu lub u znajomej stylistki, odbędzie się to z użyciem acetonu. Pozostałości lakieru będą natomiast usuwane za pomocą pilników lub też lakier będzie podważany i na siłę zrywany. W ten sposób płytka zostanie uszkodzona. Im dłużej lakier będzie trzymany na paznokciach, tym silniejsza będzie reakcja alergiczna. Dlatego też nie warto wstrzymywać się z wizytą u profesjonalisty.

Sprawdź: Złote zasady zapobiegania grzybicy paznokci

Przyczyny grzybicy paznokci po hybrydzie – częstotliwość wykonywania

Zbyt rzadko wykonywana hybryda może być poważnym problemem. Kobiety powszechnie uważają, że hybrydę można wykonywać raz na trzy, a nawet cztery tygodnie. Jest to jednak ogromny błąd. Należy pamiętać, że paznokieć cały czas rośnie i pojawia się odrost.

W międzyczasie lakier może się ukruszyć, a w przestrzeń między nim a paznokciem mogą dostawać się różne kosmetyki, woda czy detergenty. Oznacza to, że pod paznokciami pojawią się również bakterie. Aby tego uniknąć, najlepiej zmieniać hybrydę co dwa-dwa i pół tygodnia. Hybrydę należy ściągnąć i ponownie nałożyć w salonie kosmetycznym.

Przyczyny grzybicy paznokci po hybrydzie – osłabienie paznokci

Nakładając hybrydę na paznokcie, może dojść do osłabienia płytki, jednak zależy to od tego, jak mocną mamy naturalną płytkę. Płytka jest oczywiście martwa i nie potrzebuje dostępu do tlenu, dlatego samo nałożenie na nią hybrydy nie stanowi zagrożenia.

Płytka może zostać natomiast uszkodzona w wyniku nieprawidłowo nałożonej hybrydy. Ryzyko będzie natomiast znacznie niższe, jeżeli zdecydujemy się na wykonanie hybrydy w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Bardzo ważne jest, aby wybrana przez nas manicurzystka była dobrze wyszkolona i używała wysterylizowanych, jednorazowych przyrządów. Będzie to miało ogromne znaczenie w minimalizowaniu ryzyka zakażenia wirusami i bakteriami w czasie zabiegu.

Należy zachować ostrożność zwłaszcza w przypadku wykonywania hybrydy samodzielnie w domu. Choć pozornie wydaje się to tańszym rozwiązaniem, różnica między powszechnie dostępnymi produktami do wykonania hybrydy a tymi profesjonalnymi, z których korzysta się w salonach kosmetycznych, jest zauważalna. Należy pamiętać, że dobrej jakości żele, hybrydy czy akryle nie mogą być tanie.

Cena hybrydy wykonanej przez profesjonalistę wynika również ze szkoleń, używanego sprzętu i dobrej jakości produktów. Samodzielne próby wykonania hybrydy w domu mogą jedynie doprowadzić do uszkodzeń płytki i rozwoju grzybicy. Często bez odpowiedniego przeszkolenia nie zauważymy w porę pierwszych symptomów wskazujących na to, że z naszymi paznokciami dzieje się coś złego.

Pracując samodzielnie w domu, nie zwrócimy uwagi na takie kwestie jak dobór lakieru do mocy lampy, zbyt krótkie trzymanie lakieru w lampie czy nałożenie zbyt gęstego lakieru, przez co hybryda dobrze nie wyschnie i może wywołać uczulenia. Nieprawidłowo wykonana hybryda nie będzie trwała, a uczulenia mogą wywoływać nawet jej opary. Zatem widząc objawy stanu zapalnego paznokci, grzybicy czy po prostu osłabionej płytki, profesjonalna stylistka powinna odmówić wykonania hybrydy.

Sprawdź: Domowe sposoby na grzybicę paznokci przyspieszające walkę z chorobą

Grzybica paznokci po hybrydzie – leczenie

Grzybica paznokci po hybrydzie jest na szczęście dolegliwością, z którą dość łatwo można sobie poradzić. Jednak nigdy nie można działać na własną rękę, a diagnozy powinien dokonać specjalista, czyli najlepiej lekarz dermatolog. Doświadczony lekarz bez problemu rozpozna grzybicę paznokci i zaleci odpowiednie leczenie oraz stosowanie określonych leków i preparatów.

Leczenie grzybicy paznokci po hybrydzie wygląda tak samo, jak w każdym innym wypadku. Przede wszystkim podaje się leki stosowane również w leczeniu grzybicy skóry. Powinny one zawierać takie substancje jak itrakonazol, flukonazol lub terbinafinę. W przypadku grzybicy rąk leczenie powinno trwać przynajmniej 3 miesiące.

Często rozwiązaniem problemu grzybicy paznokci jest używanie specjalnego lakieru, który pomoże pozbyć się dokuczliwych dolegliwości. Substancje w nim zawarte będą wspierały walkę z grzybami, spowalniając ich rozmnażanie.

W ostateczności stosuje się znacznie bardziej inwazyjne metody leczenia grzybicy paznokci, czyli usunięcie płytki paznokcia. Metoda ta jest jednak obarczona pewnym ryzykiem powikłań. Jest to jednak konieczny zabieg w określonych przypadkach. Alternatywą może być również laserowe leczenie grzybicy paznokci. Usuwanie płytki jest konieczne w przypadku zaawansowanej onycholizy, silnego bólu, bocznej postaci grzybiczej paznokci, a także znacznych pogrubień paznokci (powyżej 4 mm).

Konsekwencje nieleczonej grzybicy paznokci po hybrydzie

Gdy grzybica pojawi się na paznokciach, nie należy jej lekceważyć. Nieleczona grzybica paznokci po hybrydzie będzie się rozwijać i przenosić na inne tkanki. Ponadto może ona być źródłem zakażenia grzybicą innych osób. Grzybica paznokci będzie miała spory wpływ na jakość życia chorego przez wspomniane wcześniej dolegliwości. Dlatego, jeżeli zauważymy u siebie objawy grzybicy, należy od razu udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Im szybciej zaczniemy kurację, tym szybciej pozbędziemy się problemu.

Ponadto zaleczona, ale nie wyleczona do końca grzybica może doprowadzić do nawrotu grzybicy paznokci, która przejdzie w ten sposób w stan przewlekły. Zatem zdecydowanie należy nie tylko leczyć grzybicę, ale też jej zapobiegać.

Sprawdź: Reinfekcja po grzybicy stóp — dlaczego walka z grzybicą jest taka trudna?

Grzybica paznokci po hybrydzie – profilaktyka

Profilaktyka grzybicy paznokci po hybrydzie jest jedynym sposobem, aby uniknąć problemu. Kluczowy jest odpowiedni poziom higieny w czasie nakładania hybrydy. Zachowanie odpowiednich standardów dotyczy zarówno klientki, jak i stylistki paznokci i sprzętu wykorzystywanego w czasie hybrydy.

Kolejną kwestią wypływającą na bezpieczeństwo wykonywania hybrydy jest stan naszej płytki. Jeżeli płytka nie jest do końca zdrowa, nie należy nakładać na nią hybrydy. Zwiększa to ryzyko zakażenia grzybicą. Podobnie dotyczy to również uczuleń na substancje zawarte w kosmetykach wykorzystywanych w czasie zabiegu. W ten sposób również zwiększa się ryzyko zakażenia grzybicą w czasie hybrydy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ZOBACZ TAKŻE

  • Jak wybrać skarpetki, które są dobre dla stóp? Unikniesz grzybicy i innych chorób
  • Co ile dni robić hybrydy, żeby paznokcie były w dobrym stanie? To maksymalny czas
  • Czy można nosić hybrydy bez przerwy przez wiele lat? Ekspertka mówi wprost

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

  • Print Icon
  • Mail Icon
  • grzybica paznokci
  • lakier na grzybicę paznokci
  • grzybica

Rekomendowane dla Ciebie

  • Jak wybrać skarpetki, które są dobre dla stóp? Unikniesz grzybicy i innych chorób Na dolegliwości związane z chorobami stóp cierpi wiele osób. Grzybica, nadmierna potliwość lub choćby przykry zapach to najczęściej spotykane przypadłości, które... Anna Tomczyk
  • Jakie leki na grzybicę paznokci stosować? Poradnik od farmaceutki Grzybica paznokci jest częstą chorobą, której leczenie jest długotrwałe i wymaga systematyczności. Jakie leki na grzybicę paznokci stosować? Czy leki na grzybicę... Dr n. farm. Sara Janowska
  • Jaki lakier na grzybicę paznokci będzie najskuteczniejszy? Aby wyleczyć grzybicę paznokci, należy być systematycznym. Niewielkie zmiany można leczyć samodzielnie przy wykorzystaniu leków dostępnych w aptekach bez recepty.... Dr n. farm. Sara Janowska
  • Jak rozpoznać grzybicę pod pachami? Lekarz mówi, na co zwrócić uwagę Grzybica jest chorobą, która może dotknąć różnych narządów i części ciała. Jak rozpoznać grzybicę pod pachami? Dlaczego pod pachami rozwija się grzybica? Jak... Lek. Mateusz Lewandowski
  • Onycholiza a grzybica - czym się różnią? Lekarz odpowiada Zmiany pojawiające się na paznokciach, takie jak zmiana ich koloru czy rozdwajanie się mogą mieć różne przyczyny. Najczęstszymi z nich są onycholiza i grzybica... Lek. Mateusz Lewandowski
  • Grzybica paznokcia u rąk - jak się pozbyć wstydliwego problemu i jak zapobiegać? Grzybica paznokci jest jednym z najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Może dotyczyć zarówno stóp, jak i rąk, a w dodatku nie tylko jednej osłony... Marzena Maj
  • Grzybica paznokcia u nóg - jak wygląda? Najlepsze sposoby, żeby pozbyć się problemu Grzybica paznokci u nóg to szczególnie uciążliwy problem zdrowotny. Zakażona nią płytka paznokciowa wygląda okropnie i bardzo powoli rośnie. Często towarzyszą jej... Marzena Maj
  • Choroby paznokci - grzybica, onycholiza, zanokcica. Co niszczy płytkę paznokci? Gładkie, lśniące i mocne paznokcie u dłoni oraz stóp świadczą nie tylko o ich estetycznym wyglądzie, ale przede wszystkim zdrowiu. Na co dzień są one narażone na... Jadwiga Goniewicz
  • Lakiery na grzybicę paznokci - jak długo należy stosować? Właściwości lakierów na grzybicę Grzybica paznokci to choroba przewlekła stanowiąca jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów dermatologicznych na świecie. Dotyka ona zwłaszcza osób w... Marzena Maj
  • Grzybica skóry - objawy. Jak wygląda leczenie grzybicy skóry? Grzybicze zakażenie skóry to bardzo rozpowszechniona choroba zakaźna. Występuje niezależnie od wieku, zarówno u osób młodszych, jak i starszych. Dotyczy całej... Marzena Maj
Grzybica paznokci po hybrydzie. Jak wygląda i jak się pozbyć? (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Terrell Hackett

Last Updated:

Views: 6096

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Terrell Hackett

Birthday: 1992-03-17

Address: Suite 453 459 Gibson Squares, East Adriane, AK 71925-5692

Phone: +21811810803470

Job: Chief Representative

Hobby: Board games, Rock climbing, Ghost hunting, Origami, Kabaddi, Mushroom hunting, Gaming

Introduction: My name is Terrell Hackett, I am a gleaming, brainy, courageous, helpful, healthy, cooperative, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.