Urynoterapia - opis, zastosowanie, przeciwwskazania (2024)

Urynoterapia - opis, zastosowanie, przeciwwskazania (1)

Autor

Redakcja Medonet

Konsultacja merytorycznaLek. Aleksandra Witkowska

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

3 min czytania

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Urynoterapia to dość kontrowersyjna metoda, którą zalicza się do praktyk medycyny niekonwencjonalnej. Leczenie moczem ma swoich zwolenników. Są oni przekonani, że picie moczu pomaga w procesie rekonwalescencji w przypadku wielu chorób, m.in. nowotworów oraz chorób serca. Przeciwnicy urynoterapii podkreślają natomiast fakt, że nie ma stosownych wyników badań potwierdzających zdrowotne działanie uryny.

Urynoterapia - opis, zastosowanie, przeciwwskazania (2)

Badanie moczu | Mazur

SPIS TREŚCI

  • Czy urynoterapia leczy?
  • W jaki sposób stosować urynoterapię?
  • Leczenie za pomocą urynoterapii
  • Przeciwwskazania do urynoterapii

Czy urynoterapia leczy?

Urynoterapia jako metoda leczenia ma grono swoich obrońców. Podkreślają oni, że mocz składa się z enzymów, składników mineralnych, a także witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo uryna to płyn całkowicie naturalny.

Ponowne pojawienie się moczu w organizmie sprawia, że organizm rozpoczyna proces wytwarzania przeciwciał. Wpływa to na podniesienie odp*rności.

Niektórzy zwolennicy urynoterapii twierdzą, że substancje toksyczne znajdujące się w moczu mają właściwości lecznicze. Co więcej, organizm narażony na czynniki chorobotwórcze ma wytwarzać antygeny, a te z kolei ponownie wprowadzone do organizmu rozpoczynają walkę z chorobą.

Przeciwnicy leczenia moczem zwracają uwagę na to, że uryna definiowana jest jako produkt przemiany materii. Składa się ona z tego, co organizm odrzucił, a wartościowych substancji jest w nich stosunkowo mało. Ponadto wydalana uryna traci swoją sterylność, przez co do organizmu człowieka mogą trafić groźne bakterie.

Dyskusje wokół kontrowersyjnej i niekonwencjonalnej metody, jaką jest urynoterapia, ciągle trwają. Nie ma bowiem badań potwierdzających jej skuteczność.

W jaki sposób stosować urynoterapię?

Dawkowanie uryny oraz sposób jej przyjmowania zależy od schorzenia, z którym zmaga się dana osoba. Próchnicę i problemy w jamie ustnej poleca się leczyć poprzez płukanie moczem jej wnętrza. W przypadku kamicy, chorób wątroby, nerek czy zaburzeń hormonalnych należy pić urynę 2-3 razy dziennie. Mocz stosuje się również w procesie oczyszczania jelita grubego. Podaje się ją wtedy w postaci lewatywy. Wlewy powinny mieć 500-1000 g.

Najbardziej restrykcyjny jest jednak post urynowy. Polega on na piciu przez kilka dni, a nawet tygodni, wyłącznie moczu i wody, aby pozbyć się wszelkich toksyn z organizmu.

Urynoterapię stosuje się również zewnętrznie, np. w zabiegach kosmetycznych. Mocz dobrze wpływa na skórę twarzy. Zwolennicy tej niekonwencjonalnej metody są zdania, że przecieranie skóry zapewnia jej gładkość i lepszy koloryt, a także miękkość oraz oczyszczenie. Stosowanie uryny ma otwierać pory, przez które z organizmu wydobywają się szkodliwe toksyny.

Urynoterapeuci zalecają codzienne wypijanie szklanki świeżego, porannego moczu. Osoby, które mają problem z jego przyjmowaniem, mogą rozcieńczać go z wodą lub sokiem. To działania profilaktyczne. Picie uryny w celach leczniczych zawsze należy skonsultować z doświadczonym specjalistą urynoterapuetą. Przy różnych schorzeniach wypija się bowiem cały dzienny mocz uzupełniony o dodatkowe płyny. Ponadto stosuje się głodówkę. Samodzielne przeprowadzenie terapii może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu.

Leczenie za pomocą urynoterapii

Zwolennicy leczenia uryną są zdania, że mocz to lek na prawie wszystkie choroby. Wśród zalet urynoterapii wymieniają korzystny wpływ na problemy z cerą – enzymy, składniki mineralne i witaminy zawarte w moczu pomagają w leczeniu trądziku, łuszczycy, infekcji grzybiczych, bakteryjnych. Ponadto korzystnie wpływają na rozstępy oraz blizny. Urynoterapia ma pomóc w walce z zapaleniem zatok i powracającymi migrenami – zaleca się wcieranie moczu w okolice zatok oraz skroni. Mocz ma przeciwdziałać paradontozie oraz zapaleniu gardła – zwolennicy urynoterapii płuczą usta uryną. Jej zwolennicy stosują ja także jako pomoc w walce z chorobą nowotworową – uryna ma oczyszczać organizm z toksyn, a w efekcie wzmacniać odp*rność. Osoby sięgające po urynoterapię wierzą w jej korzystny wpływ na leczenie np.: cukrzycy, astmy, niepłodności, wrzodów żołądka.

Przeciwwskazania do urynoterapii

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju terapii, również przy urynoterapii istnieje szereg przeciwwskazań do jej stosowania. Przede wszystkim z tej metody nie powinny korzystać osoby spożywające alkohol. Niewskazane jest ponadto leczenie moczem w przypadku osób zmagających się z chorobą nowotworową i jednocześnie korzystającą z chemioterapii bądź radioterapii. Wśród przeciwwskazań wymienia się też przyjmowanie leków psychotropowych, przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych i antybiotyków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

  • Print Icon
  • Mail Icon
  • urynoterapia
  • medycyna niekonwencjonalna
  • picie moczu
  • rekonwalescencja
  • choroby serca
  • nowotwory
  • uryna
  • leczenie moczem
  • mocz
  • post urynowy
  • próchnica
  • choroby wątroby
  • zaburzenia hormonalne
  • trądzik
  • skóra
  • Zapalenie zatok
  • migreny
  • łuszczyca
  • zapalenie gardła
  • Paradontoza
  • wrzody żołądka

Rekomendowane dla Ciebie

  • Rezonans magnetyczny z kontrastem - wskazania, przygotowanie, szkodliwość Stosowanie tzw. kontrastu podczas rezonansu magnetycznego budzi obawy u niektórych pacjentów. Zastanawiają się oni nad szkodliwością czy ewentualnymi skutkami...
  • Miniimplanty - charakterystyka, opis zabiegu i ceny Miniimplanty to wedle stomatologów i ich pacjentów świetna alternatywa dla zwykłych implantów. Zaleca się je zwłaszcza tym osobom, które z wielu różnych powodów,... Monika Wasilonek
  • Zotral - zastosowanie, działanie, opis Zotral jest lekiem stosowanym w stanach depresji, przypisywanym wyłącznie przez lekarza na receptę. Ma za zadanie leczyć stany depresyjne i zapobiegać ich... Magdalena Chamerska
  • Vitaral - suplement diety, opis, działanie, zastosowanie Vitaral tabletki przeznaczone dla osób dorosłych, jako suplement diety, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wzmacnia odp*rność, przeciwdziała zmęczeniu.... Magdalena Chamerska | Onet.
  • Altaziaja - działanie, zastosowanie, skład, dawkowanie, przeciwwskazania Altaziaja jest preparatem leczniczym do stosowania miejscowego, występującym w formie żelu. Altaziaja ma zastosowanie podczas stłuczeń, obrzęków, w leczeniu... Magdalena Chamerska
  • Laryngolog - jakie choroby wyleczy? Jak wygląda wizyta u laryngologa? Otolaryngolog, potocznie nazywany laryngologiem, to lekarz, który specjalizuje się profilaktyce, leczeniu oraz diagnozowaniu chorób nosa, zatok, gardła, krtani... Dorota Brzostek
  • Laserowa korekcja wzroku metodą EBK. Opis zabiegu i zalecenia Szacuje się, że nawet 80 proc. Polaków zmaga się z wadami wzroku. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że okulary nie muszą być naszą zmorą, która... Aleksandra Miłosz
  • Zatoka Douglasa - opis, schorzenia, diagnostyka i leczenie Zatoka Douglasa położona jest w tylnej części miednicy mniejszej kobiety i nazywa się ją zagłębieniem odbytniczo-macicznym. U zdrowej kobiety w zatoce Douglasa... Monika Wasilonek
  • Androlog - czym się zajmuje? Badania, które wykonuje androlog Androlog leczy choroby męskiego układu rozrodczego. Jest to specjalista, który pomoże mężczyźnie nie tylko przebrnąć przez andropauzę, ale też zdiagnozuje... Marta Pawlak
  • Lamotrygina - czym jest? Opis, działanie, wskazania, przeciwwskazania, efekty uboczne Lamotrygina to organiczna substancja lecznicza wchodząca w skład wielu leków przeciwpadaczkowych oraz wpływających na nastrój. To związek aromatyczny o...
Urynoterapia - opis, zastosowanie, przeciwwskazania (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Van Hayes

Last Updated:

Views: 6124

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.